ČNB Praha

30.1. 2023

Studenti oboru Ekonomika se vydali na exkurzi do České Národní banky v Praze, a že se jim výlet opravdu vydařil, užili si nejenom prohlídku ČNB, ale zbyl i čas na nákupy, svědčí i pozitivní výpovědi studentů.

….„Výlet do České Národní banky jsem si překvapivě užila. Při příchodu do samotné banky jsme museli projít bezpečnostní kontrolou. Po odložení věcí do skříněk jsme obdrželi sluchátka, přes které jsme slyšeli naši průvodkyni. Průvodkyně byla sympatická a usměvavá paní a velmi podrobně nás seznámila nejen se zajímavostmi ČNB.

Dozvěděla jsem se, že ve dvoutunové soše posazené na sloupu budovy je lev, který uvnitř svého břicha nese cenné dokumenty o historii banky. Také jsme se podívali do přízemí do návštěvnického trezoru, který byl opatřený ocelovými dveřmi. Trezor byl dostatečně prostorný a plný malých skříněk na dva zámky, jeden pro vlastníka cenností a druhý pro zaměstnance banky. Měli jsme možnost spatřit pravou českou minci ze zlata v hodnotě 100 milionů Kč, která je druhou největší mincí na světě, prvním místem se pyšní Austrálie. Asi za největší zážitek tohoto výletu považuji příležitost potěžkat si cihlu z pravého zlata, která váží skoro 13kg.

Také jsme si odnesli záložky, ve kterých jsou zalaminátované ústřižky znehodnocených papírových bankovek. Hned se mi s ní bude lépe číst!!!“

….„Na Českou Národní banku jsem sice byla zvědavá, ale mé radarové smysly mířily do Prahy na Náměstí republiky ještě za dvěma postranními úmysly. A to nabaštit se a zaskočit si do Luxoru, kde si já i moje sestřenice koupíme knihu. A taky že jsme si ji koupily!!! Sice ne hned, protože hlad byl prvořadý, ale v posledním půlhodinovém rozchodu jsme si do Luxoru přeci jenom došly. Měl tři patra! Taková krása!!! Luxor v Palladiu rozhodně patří mezi mé nejoblíbenější!

……„Na začátku prohlídky jsme shlédli úvodní video a pak začala exkurze. Mohli jsme si vyzkoušet, jestli máme pravé bankovky a viděli jsme i falešné. Podrobně a názorně nám popsali inflaci. Česká Národní Banka, musím říct, byla jedna z nejlepší exkurzí, které jsem absolvoval! „

ČNB Praha